FANDOM


Maria Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) - fizyczka i chemiczka, laureatka dwóch Nagród Nobla (za badania nad promieniowaniem, nagroda z 1903, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem, oraz z chemii w 1911 za wydzielenie czystego radu. Do dnia dzisiejszego jest jedyną kobietą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla.

Maria Skłodowska z pochodzenia była Polką, jednakże zamieszkiwała tereny Rosji, która zajęła wschodnią część Polski. Wyjechała na studia do Paryża i jako pierwsza kobieta na świecie zdawała egzaminy z fizyki i chemii.

W 1895 roku Maria Skłodowska poślubiła Piotra Curie.

Maria Skłodowska-Curie zasłynęła za odkrycie radu i polonu oraz za badania nad promieniowaniem. Jako pierwsza kobieta na świecie zajmowała się badaniami naukowymi oraz uczestniczyła w walce o równouprawnienie kobiet.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.