FANDOM


Jaskinia Józefa
Położenie Gmina Klucze, w pobliżu wsi Rodaki
Długość 402 m
Rozciągłość pozioma 87,2 m
Głębokość 40,8 m
Deniwelacja 41,7 m
Data odkrycia 26 lutego 2005
Odkrywca Adam Sanak
Współrzędne 50° 23' 39.9'' N
19° 30' 26.3'' E
Jaskinia Józefa - plan

Plan jaskini sporządzony przez jej odkrywcę, Adama Sanaka

Jaskinia Józefa – jaskinia na wzniesieniu Las Góra w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim. Jaskinia jest jedną z dłuższych i głębszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej[1].

W pobliżu znajdują się także dwie inne, częściowo zbadane i opisane jaskinie. 60 metrów na zachód położony jest otwór Jaskini Rysia, natomiast 120 metrów na zachód znajduje się otwór Jaskini Spełnionych Marzeń. W okolicy jaskini znajduję się również szereg innych, jak dotąd słabo zbadanych, otworów i wytopów.

Historia Edytuj

Jaskinia Józefa została odkryta i wyeksplorowana przez Adama Sanaka. Na wytop sugerujący istnienie pod ziemią przestrzeni natrafił 26 lutego 2005. Przez kolejnych kilka lat, jaskinia była stopniowo eksploatowana i opisywana. Początkowo, położenie Jaskini Józefa nie było znane żadnym osobom, oprócz samego odkrywcy. Współrzędne jaskini zostały podane do publicznej wiadomości 1 kwietnia 2011 roku[2].

Położenie Edytuj

Otwór jaskini usytuowany jest na wzniesieniu o nazwie Las Góra (413,2 m n.p.m.), położonym na zachód od miejscowości Rodaki. Teren ten charakteryzuje się licznymi formacjami skalnymi, w szczególności skałami wapiennymi.

Opis Edytuj

Wejście do jaskini to studzienka o głębokości 2 metrów. Na południe od dna studzienki znajduje się głęboka na 35 metrów Studnia ASa, z przewężeniem o szerokości 0,5 metra na wysokości 16 m poniżej otworu jaskini. Jest to jedna z najgłębszych tego typu formacji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Od studni odchodzi wiele korytarzy, z których jeden dociera do najwyższego punktu jaskini - 0,9 m powyżej głównego otworu. Kierując się na zachód możemy dostać się do Studni Kolumnowej, głębokiej na 27 metrów.

Kierując się na północny zachód od dna Studni ASa, osiągamy dolną część Salki Daniela. Salka Daniela jest największą z salek w Jaskini Józefa, jej maksymalna szerokość to 3,5 metra, a wysokość około 10-15 metrów. Dno pokryte jest głazami i gruzem. Występuje kilka stalagmitów, w stropie grupa nacieków – stalaktyty i makarony. Południowa część Salki Daniela tworzy Galerię Rekina, z charakterystycznym naciekiem w kształcie płetwy rekina.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Jaskini Józefa jest Biały Korytarzyk, długości 4 m. Jego ściany pokryte są mlekiem wapiennym. Kierując się na północny zachód od dna Studni Kolumnowej docieramy do skrajnego miejsca po tej stronie jaskini – zawaliska Dylematy Zachodnie.

Na wschód od dna Studni ASa rozciąga się Ciąg Tatrzański, który jest najobszerniejszym korytarzem w jaskini. Dno studzienki przy południowej ścianie korytarza jest zarazem najniższym punktem jaskini - 40,9 metra poniżej otworu wejściowego. Ciąg Tatrzański kończy się rozwidleniem, z czego wąska szczelina prowadzi do Ukrytego Komina. Jest to najwyższa tego typu formacja w Jaskini Józefa. Aktualnie, jego górna część leży 12 metrów powyżej jego podstawy w Ciągu Tatrzańskim, przy czym istnieje możliwość dalszej eksploracji w górę. Najbardziej wysuniętym na północny wschód punktem jaskini są Zaburzenia Wschodnie.

Eksploracja Edytuj

Jaskinia Józefa to jaskinia o rozwinięciu pionowym. Występują w niej liczne studnie krasowe, zawaliska, kominy czy galerie. Powoduje to, iż jaskinia jest obiektem wymagającym i trudnym do pokonania. Eksploracja jaskini nie jest zalecana osobom nieposiadającym odpowiedniego przygotowania oraz specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego.

Przypisy Edytuj

  1. Ranking jaskiń jurajskich
  2. Forum Speleo

Bibliografia Edytuj

Ta strona została zaimportowana z PrePedii. Pierwotnie hasło znajdowało się na Wikipedii. Artykuł na PrePedii był umieszczony pod nazwą Jaskinia Józefa. Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 5 maja 2014. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed daty importu nie zostały dokonane przez użytkowników Polska Wiki, a przez użytkowników Wikipedii lub PrePedii. W związku z tym konta, do których prowadzą linki w historii, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z PrePedii - podobnie jak treści z Polska Wiki - jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.